Miasto z widokami na nowy początek

Nowy rok to dobry czas na zmiany. Poszukując pomysłu na siebie, dobrze zrobić rozeznanie, gdzie możemy liczyć na lepsze zarobki i warunki zycia. Z pomocą przychodzi raport "Wałbrzych - miasto z widokami", z którego dowiesz się m.in., dlaczego warto wybrać akurat ten rejon Polski. 

Zadbaj o swój komfort

Start w nowym mieście jest łatwiejszy, jeżeli zaczyna się od wynajmowania mieszkania. Elastyczność daje poczucie bezpieczeństwa. Dziś w wielu miastach najem jest nieproporcjonalnie drogi względem zarobków. Wałbrzych istotnie wyróżnia na tym tle. Według wspomnianej publikacji wynajmowanie jednopokojowego mieszkania w centrum pochłania tylko ok. 37% pensji - dla przykładu, we Wrocławiu kosztuje to niemal 62%. Ucieszą się również ci, którzy planują zakup własnego M. Metr kwadratowy w Wałbrzychu jest tańszy niż w Legnicy czy Jeleniej Górze - o Wrocławiu nie wspominając. W Wałbrzychu kosztuje 3 266 zł, co pozwala za średnią wypłatę kupić 1,23 mkw. Z kolei w Legnicy, Jeleniej górze i Wrocławiu kupimy za jedną pensję mniej niż metr kwadratowy: odpowiednio 0,68 mkw., 0,80 mkw. i 0,46 mkw. Zarówno wynajmowanie, jak i kupienie własnego mieszkania opłaca się tu najbardziej spośród innych miast Dolnego Śląska. Same koszty utrzymania się (tzw. media) w przypadku Wałbrzycha są o 24% niższe niż średnia w innych miastach. 

Znajdź swoje miejsce

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby osób. Stres, presja czasu czy niewystarczające zarobki mogą istotnie wpływać na samopoczucie. Może to czas, aby poszukać spokojniejszego miejsca? Warto rozglądnąć się za ofertami, które zapewnią możliwość rozwoju i dobre wynagrodzenie. Miasta z nowoczesnymi strefami ekonomicznymi są najlepszym miejscem na nowy start. W Wałbrzychu dominują firmy z branży automotive, ale rynek pracy jest bardzo zrównoważony. Nie brakuje wakatów na różnorodnych stanowiskach. Jest tu ponad 40 przedsiębiorstw, a większość z nich zatrudnia powyżej 100 osób. Wybór jest szeroki - od stanowisk produkcyjnych, przez IT czy marketing. Co ciekawe, zarobki są znacznie atrakcyjniejsze niż w innych subregionalnych miastach - przeciętne wynagrodzenie przekracza tu średnią krajową.

 

Korzystaj z życia

Jednak nie samą pracą człowiek żyje! Myśląc o przeprowadzce, koniecznie weź pod uwagę też możliwości spędzania wolnego czasu. Dostęp do terenów zielonych, szeroka oferta obiektów sportowych czy wydarzeń kulturalnych to znak, że w mieście nie będziesz się nudzić. Jeśli lubisz spontaniczne wypady, możesz kierować się również bliskością atrakcyjnych turystycznie miejsc: gór, tras rowerowych czy parków narodowych i krajobrazowych. Zwróć uwagę na koszty życia: średnie ceny za restauracje, bilety do kina czy zajęcia fitness. Dla przykładu, wizyta dwóch osób w restauracji z trzydaniowym posiłkiem kosztuje w Wałbrzychu tylko 60 zł - podczas gdy średnia dla Legnicy, Jeleniej Góry i Wrocławia to 123 zł. Z koli bilet do kina kosztuje tu 18 zł - a we wspomnianych miastach średnio 26 zł. 

Nowy rok może być świetnym momentem na zrealizowanie tego, co dotychczas było tylko marzeniem. Zastanów się, czego potrzebujesz, aby Twoje życie było lepsze - a potem zacznij to krok po kroku realizować.