Miasto z widokami na lepsze życie

Dane wskazują jednoznacznie – życie w Wałbrzychu jest relatywnie niedrogie, a przy tym bardzo wygodne. Wśród największych zalet mieszkańcy wymieniają dostęp do terenów zielonych, dobrą komunikację miejską, edukację na wysokim poziomie, a także dobrze prosperujący rynek pracy. Wszystko to przekłada się na komfort życia i poczucie zadowolenia wśród mieszkańców. Co ciekawe, w analizie jakości i dostępności terenów zielonych przeprowadzonej przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów Wałbrzych zakwalifikował się do pierwszej 10. miast w Polsce z największym udziałem zieleni wysokiej jakości. Poza Wrocławiem to jedyna miejscowość z Dolnego Śląska, która została uwzględniona w badaniu. Stolica województwa uplasowała się dopiero na 23. miejscu. Różnica w udziale zieleni jest zatem ogromna.

Najem i zakup tańszy niż w innych miastach Dolnego Śląska

Ceny najmu mieszkań są bardzo korzystne w stosunku do zarobków. Porównując miasto z Legnicą, Jelenią Górą i Wrocławiem, to właśnie w Wałbrzychu najem pochłania od 14 do 18% mniej pensji (w zależności od dzielnicy). Warto zwrócić uwagę na tę formę, bo najem to najczęściej wybierana forma wśród tych, którzy przeprowadzają się do nowego miasta w poszukiwaniu pracy.

Jednak również ci, którzy zdecydują się kupić swoje własne lokum, są w lepszej sytuacji niż w innych miastach Polski. Metr kwadratowy kosztuje tu połowę mniej niż w innych znaczących miastach Dolnego Śląska. To ogromna różnica, a co istotne – stosunkowo wysokie zarobki znacznie ułatwiają stabilizację życiową. Za jedną pensję można tu kupić 1,23 mkw. mieszkania. To dwa razy więcej niż w Legnicy czy Jeleniej Górze i prawie trzy razy więcej niż we Wrocławiu. Dane wskazują, że utrzymanie mieszkania nie kosztuje dużo – szczególnie w kwestii opłat za wywóz odpadów czy utrzymanie łącza internetowego. Koszty utrzymania w przypadku Wałbrzycha są o 24 proc. niższe niż średnia w innych miastach.

Życie się tu opłaca

Jednak na komfort życia wpływa nie tylko korzystny rynek mieszkaniowy. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści zwracają uwagę na niskie koszty usług. Statystyki Numbeo pokazują, że Posiłek trzydaniowy w średniej klasy restauracji dla dwóch osób jest średnio o połowę tańszy niż w pozostałych miastach subregionalnych. Również karnety na fitness czy bilety do kina kosztują mniej niż w pozostałych miastach Dolnego Śląska. Aktywne spędzanie czasu jest tu niedrogie, a to zachęca do częstszego korzystania z atrakcji miasta.

Wyższe niż średnie krajowe zarobki, niskie koszty utrzymania mieszkania i stosunkowo tani metr kwadratowy, dobra dostępność zieleni, transportu i edukacji, a także niedrogie usługi sprawiają, że mieszka się tu naprawdę dobrze i wygodnie. Wałbrzych to miasto z widokami na przyjemne życie.