To jedno z nielicznych miast Dolnego Śląska, w którym przeciętne wynagrodzenie przekracza średnią krajową, a dynamika rynku sprawia, że płace rosną najszybciej spośród wszystkich dużych ośrodków regionu. Taka statystyka zachęca ludzi poszukujących lepszych perspektyw zawodowych do poszukiwania pracy właśnie tutaj.
Choć sytuacja, w której oferowane wynagrodzenie jest wyższe od średniego, występuje aż w 5 miastach w skali województwa, to jedynie Wałbrzych może poszczycić się na tyle zrównoważonym zapleczem pod kątem możliwości zatrudnienia, że kandydaci mogą wybierać spośród bardzo zróżnicowanych branż i stanowisk, a żadne przedsiębiorstwo nie ma większości w strukturze rynku. W ciągu ostatnich 25 lat miasto całkowicie odcięło się od przemysłu ciężkiego i przeszło gruntowną modernizację.
Silny i stabilny rynek pracy
Największą reprezentację stanowi obecnie branża automotive, ale żadna marka nie zdominowała rynku. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna stwarza dobre możliwości do rozwoju biznesu, dzięki czemu wiele zagranicznych firm chętnie inwestuje w tym regionie Polski.
Wśród największych pracodawców miasta znalazły się: Toyota Motor Manufacturing Poland, Faurecia Wałbrzych, Ronal Polska, TAURON S.A., Tristone Flowtech Poland, Mando Corporation, Cersanit, Vicotel, NSK Steering System Europe, Specjalistyczny Szpital Zespolony im. Stefana Batorego oraz Laskowska-Simon. Równowadze sprzyja fakt, że żaden z nich nie ma nawet 10% udziału w rynku.
Mieszkańcy poszukujący pracy mają z czego wybierać – w Wałbrzychu przeszło 40 firm zatrudnia ponad 100 osób, a większość z nich to przedsiębiorstwa lokalne. Poziom bezrobocia jest wyraźnie niższy niż w skali krajowej czy wojewódzkiej. Znalezienie pracy zajmuje mieszkańcom Wałbrzycha mniej niż 3 miesiące, czyli znacznie szybciej niż w innych miastach. We Wrocławiu, w Legnicy czy Jeleniej Górze osoby poszukujące nowego zatrudnienia pozostają bez pracy często powyżej roku.
To, jak silny jest rynek pracy w Wałbrzychu, dobrze widać było po postpandemicznym kryzysie. Spadek zatrudnienia był tylko przejściowy, a poziom zatrudnienia odbudował się znacznie szybciej niż w innych miastach Dolnego Śląska.
Inwestycje w jakość życia
To, jak szybko rozwija się miasto, jest zasługą nie tylko środków publicznych, lecz także inwestycji prywatnych. Nakłady inwestycyjne w przedsiębiorstwach na 1 mieszkańca w wieku produkcyjnym są znacznie wyższe niż w Jeleniej Górze, Legnicy czy nawet Wrocławiu. Lokalne przedsiębiorstwa wywierają spory wpływ na komfort i jakość życia. To miasto z widokami na pewną i opłacalną inwestycję.