W Wałbrzychu naprawdę odpoczniesz. Mimo że to miasto z górniczym rodowodem, jest zaliczane do najbardziej zielonych w Polsce. Znajdziesz tu 7 parków miejskich, 2 krajobrazowe i Rezerwat przyrody Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha (o łącznej powierzchni 231 ha). Nie brakuje miejsc do spacerów, biegania czy spotkań z przyjaciółmi. W dobie szybkiego tempa życia kontakt z naturą daje nieocenione ukojenie.
Co ciekawe, w analizie jakości i dostępności terenów zielonych przeprowadzonej przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów Wałbrzych zakwalifikował się do pierwszej 10. miast w Polsce z największym udziałem zieleni wysokiej jakości. Poza Wrocławiem to jedyna miejscowość z Dolnego Śląska, która została uwzględniona w badaniu. Stolica województwa uplasowała się dopiero na 23. miejscu. Różnica w udziale zieleni jest zatem ogromna.
Przyroda tuż obok Ciebie
Mieszkając w Wałbrzychu, masz naturę w zasięgu ręki. I to nie pusty slogan, ale autentyczna deklaracja. To miasto z widokami na zieleń. Aż 65% mieszkańców dzieli nie więcej niż 5 minut spacerem od parków czy lasów! Dzięki temu znalazło się na 6. miejscu w Polsce pod względem dostępności terenów zielonych. Wspomniane już badanie przeanalizowało udział mieszkańców mających dostęp do natury w odległości 5 minut spacerem od domu. Wyniki mogą okazać się zaskakujące. W tym zestawieniu miasto znacznie wyprzedziło stolicę Dolnego Śląska, stając się wojewódzkim liderem. Co więcej, prestiżowy Institute for Global Health (ISGlobal) przeanalizował 866 europejskich miast pod kątem ich zazielenienia, a w zestawieniu tym Wałbrzych uzyskał 2. miejsce w skali ogólnopolskiej. Aż 78% osób mieszka na obszarach, gdzie zieleń przekracza 25% powierzchni.
Odpoczynek, jaki lubisz
To dobre miejsce na city-break. To ciekawa turystycznie okolica i atrakcyjna baza wypadowa do dalszych wycieczek. Warto zwiedzić tu przede wszystkim Zamek Książ, Pałac Czettritzów, Muzeum Porcelany w Pałacu Albertich, palmiarnię czy Starą Kopalnię. W pobliżu można wybrać się do Parku Krajobrazowego Gór Sowich, podziemnej trasy turystycznej w sztolniach dawnego kompleksu Riese, Zamka Grodno czy na Kolorowe Jeziorka.
Warto także wiedzieć, że Wałbrzych przeznacza na kulturę fizyczną największe środki spośród podobnych wielkością miast w województwie dolnośląskim (w przeliczeniu na mieszkańca). Aż dwie trzecie wydatków to utrzymanie obiektów. Znalazło się tu aż 12 stadionów i hal sportowych, gdzie dla porównania w Legnicy czy Jeleniej Górze jest ich tylko po 7. Tworzy to świetne warunki do rozwoju młodych talentów i wpajania pozytywnych wartości dla kolejnych pokoleń.